Prominent & Leading Manufacturer from Greater Noida, we offer v fold hand towel tissue making machine, adast dominant 745 c offset printing machine, all size tissue paper making machine, adast dominant 526, flexographic printing machine and aluminum foil embossing machine.







Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 unit |
| Type of Machine | Tissue Paper Making Machine |
| Machine Type | 2 Lane / 3 Lane / 4 Lane |
| Voltage | 220V |
| Napkin Type | V Fold |
| Driven Type | Electric |
| Brand/Make | Lahooti Printech Private Limited |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |









Get Latest Price
| Number of Colours | Four Colour |
| Max Paper Size | 19x26 inch |
| Machine Type | Sheet-fed |
| Substrate Compatibility | Paper & Board, Non-Woven Fabric |
| Brand | Dominant |
| Dampening System | Conventional |







Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 unit |
| Type of Machine | Tissue Paper Making Machine |
| Machine Type | Single Decker |
| Voltage | 220V |
| Napkin Type | 1/4 |
| Driven Type | Electric |
| Brand/Make | Lahooti Printech Private Limited |
| Phase | Single Phase |
| Automation Grade | Automatic |






Get Latest Price
| Number of Colours | Two Colour |
| Max Paper Size | 15x20 inch |
| Machine Type | Sheet-fed |
| Brand | Dominant |
Size: 15x20, Yr: 1994, 2 Colour
Conventional Dampening




Get Latest Price
| Color | 4 Color |
| Number Of Colors | 4 |
| Usage/Application | Paper |
| Material | Iron |
| Max Printing Length | 1500 mm |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Color Printing | Color Printing |
| Printing Width | as per requirement |
The flexographic jumbo to jumbo roll printing machine boasts cutting-edge technology for large-scale printing tasks. Its servo-driven system guarantees precise printing on expansive substrates, ensuring consistency and quality. This adaptable machine seamlessly integrates into diverse production lines, offering versatility and efficiency. With customizable ink options and configurations, it meets the unique demands of various industries. Its sturdy construction and intuitive controls make it a reliable asset for streamlining production processes and meeting tight deadlines.



Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Production Capacity | 3000 Rolls/day |
| Brand | Lahooti Printech Pvt. Ltd. |
| Power Consumption | 2 HP |
| Machine Weight | 1 Ton |
| Maximum Foil Width | 300mm to 450mm |
| Phase | Single & Three Phase |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made in India |






Get Latest Price
| Machine Type | Platen Die Cutter |
| Max Sheet Size | 720x1020 mm |
| Feeding Type | Sheet Fed |
| Country of Origin | Imported |
Year: 1987, Auto platen, Fine striping,
Double Stripping, Cutting Force Up to 250 Tones
Speed: 7000 Sheets per Hr., Only 3900 Hrs working

Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Production Capacity | 3000 Rolls/day |
| Brand | Lahooti printech pvt ltd |
| Power Consumption | 2 HP |
| Machine Weight | 1000 Kg |
| Maximum Foil Width | 300mm to 450mm |
| Phase | single & three phase |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Mohammad Sabir (Director)
Lahooti Printech Private Limited
D-182a Epip, Surajpur, Site-V, Greater Noida - 201308, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India






